środa, 26 września 2018

Największe atrakcje Torunia+ Bitwa o Zamek

Dzisiaj na blogu kontynuacja poprzedniego wpisu o Toruniu. W tym wpisie pokażę Wam co udało nam się zobaczyć podczas 1,5 tygodniowego pobytu w stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Jeżeli lubicie oglądać zdjęcia to w tym wpisie będzie ich bardzo dużo.

Zacznę od jednego z moich ulubionych miejsc w Toruniu, a więc od punktu widokowego na Starówkę, który znajduje się po drugiej stronie Wisły. Znajduje się on około pół kilometra od dworca kolejowego Toruń Główny. Z tego punktu widać większość zabytków miasta.

Panorama Torunia




Kolejnym fajnym miejscem w Toruniu jest Bulwar Filadelfijski. Widać z niego mury obronne miasta, a także bramy (Brama Mostowa, Żeglarska itd.), za którymi znajdują się zabytkowe uliczki Starówki. Na jednym z drewnianych pomostów przy Wiśle, zakochani mogą przypinać swoje kłódki.

Brama Żeglarska

Brama Mostowa

Bulwar Filadelfijski

Kłódki zakochanych



Nie bez powodu zabytkowe Stare Miasto w Toruniu znajduje się na liście UNESCO.  To tam znajduje się najwięcej atrakcji Torunia. Liczne muzea, pomniki, zabytkowe kamienice czy klimatyczne wąskie uliczki. Charakterystyczną rzeczą dla Torunia są figurki postaci znajdujące się w oknach kamienic, na murach miejskich itp. Oprócz tego zachwyciła mnie architektura toruńskich teatrów. To w Toruniu znajduje się jedyna w Polsce Piernikowa Aleja Gwiazd, nawiązująca do symbolu miasta i regionalnych wyrobów, jakimi są toruńskie pierniki. W Toruniu warto także przejść się jedną z reprezentacyjnych ulic Starówki czyli ulicą Szeroką. Jako, że mieszkam w Krakowie to porównałabym ją z ulicą Grodzką w Krakowie, która tętni życiem zarówno w dzień jak i w nocy.

Mapa Torunia namurach miejskich

Pomnik Flisaka na Starówce

Jedna z figur znajdujących się na dziedzińcu Ratusza

Pomnik psa Filusia

Pomnik Mikołaja Kopernika

Toruński osiołek

Szyld "Ministerstwa Śledzia i Wódki"

Teatr im.W.Horzycy

Katedra św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty

Wnętrze katedry

Najwęższa uliczka Torunia- ulica Ciasna


Ruiny zamku

Teatr Baj Pomorski zachwyca swoją oryginalną architekturą

Piernikowa Aleja Gwiazd

Ulica Szeroka

Figury na murach miejskich

Krzywa Wieża

Dwór Mieszczański


Niedaleko Starówki, przed kinem Cinema City w Toruniu znajduje się warty uwagi pomnik, który przedstawia Kargula i Pawlaka. Bohaterowie filmu "Sami Swoi" trzymają w rękach walizki i mają twarz zwróconą w stronę kina. Obiekt godny polecenia szczególnie dla miłośników starego kina.

Pomnik Kargula i Pawlaka


Jak już pisałam na blogu kilkakrotnie, uwielbiam punkty widokowe. Będąc w Toruniu nie mogłam ominąć punktu widokowego znajdującego się na Wieży Ratuszowej. Doskonały widok na Starówkę i Wisłę. Bardzo polecam, jeżeli nie macie lęku wysokości :)

Widok z Wieży Ratuszowej

Widok z Wieży Ratuszowej


Dla spędzających w Toruniu więcej niż jeden dzień, polecam przejść się wieczorem po Starówce. Toruń nocą też wygląda pięknie :)

Toruńska Starówka

Dwór Artusa



Teraz czas na drugą część wpisu. Jak wspomniałam w tytule posta, opowiem o wydarzeniu, które miało miejsce w Toruniu początkiem sierpnia. Trafiłyśmy na nie zupełnie przez przypadek. Idąc pewnego dnia w kierunku dworca autobusowego, zauważyłyśmy plakat opisujący to wydarzenie. Zaplanowałyśmy, że niedzielne popołudnie spędzimy oglądając Bitwę o Zamek. Była to inscenizacja bitwy o zamek toruński w 1410r. W tym pokazie udział wzięły grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Oprócz tego w realizacji całego wydarzenia brali udział pirotechnicy dzięki czemu, cała ta inscenizacja wyglądała bardzo realistycznie. Wszystko rozgrywało się w fosie i ruinach zamku. Według mnie widowisko było bardzo starannie zorganizowane. Widać było wysiłek włożony w przygotowanie tej inscenizacji. Jeżeli będziecie planowali wakacje w Toruniu to koniecznie przyjedźcie tam w czasie Bitwy o Zamek. 







Dziękuję, ze wytrwaliście do końca tego wpisu. O atrakcjach Torunia mogłabym opowiadać bardzo długo. Przedstawiłam tutaj tylko te najciekawsze. Jest ich o wiele więcej, co możecie zobaczyć na własne oczy, gdy się tam wybierzecie. Mam nadzieję, ze wpis Wam się spodobał i że zachęciłam do odwiedzenia tego miasta.

W najbliższym czasie na blogu pojawią się wpisy o zamkach. Jeżeli jesteście ich ciekawi to śledźcie mojego bloga. Jeżeli chcecie być na bieżąco to zaobserwujcie mnie na instagramie : https://www.instagram.com/wezplecakiwdroge/


Pozdrawiam, Ola

2 komentarze:

  1. Jeśli lubisz punkty widokowe, to w Toruniu jest jeszcze jeden. A dokładnie na wieży Katedry świętego Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za podpowiedź :) Uwielbiam punkty widokowe. Podczas kolejnej wizyty w Toruniu postaram się odwiedzić to miejsce. Pozdrawiam.

      Usuń