wtorek, 2 października 2018

Szlakiem Zamków Krzyżackich: Golub-Dobrzyń

Zamek w Golubiu-Dobrzyniu jest jednym z Zamków Krzyżackich wzniesionych w Polsce. Przed połączeniem Golubia i Dobrzynia znajdował się on w części Golubskiej skąd się wzięła jego nazwa Zamek Golubski

Do zamku docieramy autobusem z Torunia. Wysiadamy z niego i idziemy drogą prowadzącą do zamku. W Golubiu-Dobrzyniu jesteśmy przed weekendem poprzedzającym Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie Tradycyjnym, które odbywają się na Zamku Golubskim. Stąd też rozstawione tarcze i łucznicy przygotowujący się do mistrzostw. Nie przeszkadza nam to jednak w zwiedzaniu. 

Zamek Golubski

Widok na Golub-Dobrzyń z punktu widokowego

Armata przy Zamku Golubskim


Zwiedzanie zamku dobywa się z przewodnikiem co godzinę. Nie ma możliwości zwiedzania indywidualnego, co nie jest nam  na rękę. Wolimy zwiedzać samodzielnie, ponieważ mamy wtedy więcej czasu na zobaczenie eksponatów i zwiedzamy w dowolnym tempie. Całe zwiedzanie trwa około godziny. Najpierw z przewodniczką idziemy do zamkowych piwnic, gdzie oglądamy kilku minutowy film o historii zamku, miasta. Następnie idziemy zobaczyć ekspozycję narzędzi tortur. 

Pani przewodnik kontynuuje oprowadzanie nas po zamku. Opowiada różne historie i ciekawostki związane z Zamkiem Golubskim. W zamkowym wnętrzu nie brakuje zbroi rycerskich, sekretnych przejść czy innych eksponatów związanych z rycerstwem. W jednej z sal znajdują się nawet puchary zwycięzców turniejów rycerskich odbywających się na zamku. W wydarzeniach, które mają miejsce na Zamku Golubskim biorą udział osoby z całego świata. 

Krzesło jako narzędzie tortur

Jedna z sal zamkowych

Ekspozycja na Zamku Golubskim


Zamek Golubski posiada niewielki, lecz bardzo urokliwy dziedziniec z krużgankami. Na stoiskach znajdujących się na dziedzińcu można kupić pamiątki oraz jakieś przekąski. Pomimo, że zamek jest skromnie wyposażony i nie można go porównać np. z zamkiem w Malborku, to bardzo podobało mi się, że w zamku został zachowany ten dawny klimat i że nie przesadzono z wyposażeniem sal. Zamek zrobił na mnie dobre wrażenie, ale już nie planuję do niego wracać.

Dziedziniec zamkowy
Sklepik z pamiątkami na dziedzińcu zamkowym

Dziedziniec Zamku Golubskiego




Na koniec wpisu kilka informacji praktycznych co do cen biletów autobusowych i zwiedzania zamku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie internetowej zamku.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

1) Dojazd
Zamek Golubski znajduje się około 35km na północny-wschód od Torunia. Jeżeli wybieracie się tam samochodem to przy samym zamku znajduje się niewielki parking.
Jeżeli wybieracie się autobusem tak jak my, to z dworca autobusowego w Toruniu co mniej więcej godzinę odjeżdżają autobusy przejeżdżające przez miejscowość Golub-Dobrzyń.
Cena biletu autobusowego w jedną stronę to 7zł. Pamiętajcie, że niektóre autobusy mogą zatrzymywać się w centrum miasta, a nie pod zamkiem, więc nastawcie się na spacer.

2) Zwiedzanie
Cena biletu normalnego to 12zł. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w kilku(nastu)- osobowych grupach o pełnych godzinach. Bilety zakupić można przed zamkiem w specjalnej kasie. 


Mam nadzieję, że wpis o Zamku Golubskim Wam się podobał. W kolejnym wpisie opiszę wizytę w kolejnym zamku nieopodal Torunia.


Do zobaczenia, Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz