niedziela, 14 lipca 2019

"Małopolska z dreszczykiem" czyli Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

maj 2019

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego jest to coroczne święto zabytków odbywające się na terenie województwa małopolskiego. W dwa majowe weekendy istnieje możliwość bezpłatnego wejścia i zwiedzania z przewodnikiem obiektów, które nie są na co dzień dostępne lub są trudno dostępne. W tym roku odbywały się one 18-19 maja i 25-26 maja. W każdy z tych weekendów można było zobaczyć inne zabytki po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub przez internet tutaj.

Rezerwacja ruszyła tydzień przed planowanym wydarzeniem, a ilość miejsc była bardzo ograniczona. Nam udało się zapisać na wszystko co chciałyśmy, ale bezpłatne wejściówki zniknęły w kilkanaście minut. Tym bardziej cieszyłam się, że mi i mojej mamie udało się załapać na zwiedzanie.

Było to nasze pierwsze uczestnictwo w takim wydarzeniu, mimo że edycji było już 20. W tym roku hasłem przewodnim było "Małopolska z dreszczykiem". Z okazji tych dni corocznie zostaje wydana książka na temat tych nieoczywistych miejsc, którą można bezpłatnie pobrać u wolontariuszy MIK przy obiektach. W 2019r. można było zwiedzić m.in. Pałac Pusłowskich i Pałac Potockich w Krakowie, Czchów, Wieś Kacwin na Spiszu, Klasztor Duchaczek w Krakowie, Beluard w Rożnowie i inne.

W niedzielny poranek wybrałam się z mamą do Pałacu Pusłowskich w Krakowie, który znajduje się na ulicy Westerplatte 10. Po jakimś czasie dotarła do nas przewodniczka, z którą w grupie udaliśmy się na zwiedzanie wnętrza Pałacu Pusłowskich.

Pomnik Ignacego J. Paderewskiego znajdujący się przed Pałacem Pusłowskich

W 1885r. pałac wszedł w posiadanie arystokratycznej rodziny Pusłowskich. Zygmunt Pusłowski, ojciec Xawerego, był kolekcjonerem książek, antyków oraz dzieł sztuki,. Część jego kolekcji możemy zobaczyć właśnie podczas zwiedzania.  Obecnie od połowy XXw. znajduje się tam Instytut Muzykologii UJ. Pałac nie jest udostępniany dla zwiedzających na codzień. Zwiedzanie zaczynamy od rodzinnej kaplicy, a następnie przechodzimy do jadalni. We wnętrzach tych pomieszczeń znajduje się niewiele eksponatów.

Następnie kierujemy się na pierwsze piętro. Jesteśmy mile zaskoczone bogatym wyposażeniem dawnych pomieszczeń. Znajduje się tam m.in. biblioteka pałacowa, biblioteka Paderewskiego, pokoje należące niegdyś do członków rodziny Pusłowskich.


Mebel pośrodku pomieszczenia zwany dyskretnikiem- zasiadali na nim narzeczeni oraz przyzwoitka
Sala z kolekcją rodziny Pusłowskich
Biblioteka Paderewskiego

Niezwykle klimatyczny wystrój klatki schodowej
Neobarokowa klatka schodowa w Pałacu Pusłowskich
Pałac Pusłowskich widziany od strony ogrodu

Po obejrzeniu wszystkich sal wychodzimy do niewielkiego ogrodu, który znajduje się przy pałacu. Całe zwiedzanie trwało około godziny. 

Po chwili odpoczynku spacerem udajemy się na Rynek Główny, gdzie mieści się Pałac/Kamienica Potockich (Zbaraskich). Obecnie ma tutaj swoją siedzibę Goethe-Institut- szkoła języka niemieckiego. Budynek mieści się przy Rynku Głównym 20.

Pałac Potockich

Około południa czekamy z grupą innych osób na przewodnika. Po sprawdzeniu listy osób przewodnik mówi nam ogólne informacje o kamienicy, o architekturze, właścicielach itp. Kamienica znajduje się w południowej pierzei Rynku, ma ona  3 kondygnacje. Fasada kamienicy jest wczesnoklasycystyczna.

Wchodzimy do środka na arkadowy dziedziniec. Może tam wejść każdy, nawet jeśli nie został zapisany na zwiedzanie. Przewodnik opowiada nam historię kamienicy i o jej właścicielach: rodzinie Zbaraskich, Jabłonowskich, Potockich. Następnie idziemy do piwnic, w których znajduje się grobowiec Gypsi- suczki Wandy Jabłonowskiej, która była żoną księcia Stanisława Jabłonowskiego, jednego z tamtejszych właścicieli pałacu. W 1895r. Wanda sprzedaje kamienicę Konstantemu Józefowi Potockiemu, następnie kilka lat później dziedziczy ją syn Konstantego- Franciszek Potocki.

Arkadowy dziedziniec Pałacu Potockich
Grobowiec mopsiczki Gypsi

Po wyjściu z piwnic zmierzamy na pierwsze piętro kamienicy. W środku znajduje się biblioteka Goehe-Institut. W tamtym miejscu kończymy naszą wycieczkę. Przewodnik opowiedział nam o dalszych losach tej kamienicy/pałacu. Po śmierci Franciszka i jego żony, kamienicę dziedziczą jego dzieci. Od 1992r. w kamienicy znajduje się tam szkoła językowa.

Klatka schodowa w Pałacu Potockich
Wnętrze biblioteki Instytutu
Widok z Goethe Institut na Kościół Mariacki

Zwiedzanie tak jak poprzednio trwało godzinę. Następnie po nim poszłyśmy jeszcze na krótki spacer po Starym Mieście i wróciłyśmy do mieszkania. To był bardzo udany dzień :)


Pozdrawiam, Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz