wtorek, 23 października 2018

Szlakiem obiektów UNESCO: Zamek Krzyżacki w Malborku

Witajcie w ostatnim już moim wakacyjnym wpisie. Dzisiaj opowiem o Zamku w Malborku, który odwiedziłam podczas wakacji. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a moim celem jest zobaczenie wszystkich tych obiektów w Polsce. Cieszę się, że mogę dodać go do swojej listy. 

Do Malborka wybrałyśmy się pociągiem z Torunia. Po drodze czekała nas jeszcze przesiadka w Iławie i w sumie po kilku godzinach jazdy dotarłyśmy na miejsce. Malbork znajduje się w województwie pomorskim, około 150km od Torunia.


W mieście Malbork znajduje się Zamek Krzyżacki, położony nad rzeką Nogat, wzniesiony od XIII do połowy XVw. przez zakon krzyżacki. Na początku był siedzibą zwierzchnika domu zakonnego, a następnie siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Zanim zamek został wpisany na listę UNESCO, był kilkakrotnie rekonstruowany. 

Docieramy na miejsce około godziny 10-11. Pierwsze co widzimy to tłumy w kolejce do kas. Kiedy już zbliżamy się do budynku, gdzie można kupić bilety, to okazuje się, że wewnątrz jest jeszcze większa kolejka. Po jakimś czasie udaje nam się kupić bilety, bierzemy audioprzewodnika i zaczynamy zwiedzanie.

Zwiedzać można indywidualnie z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem i grupą turystów, która idzie na zamek co około 15 minut. Takie zwiedzanie trwa około 3,5godz. i podobno jest wystarczające. My szłyśmy same, a zwiedzanie zajęło nam około 5 godzin, a i tak nie zobaczyłyśmy połowy rzeczy. Jeśli chcecie zwiedzić ten zamek, a nie tylko przebiegnąć się po nim to zarezerwujcie sobie cały dzień na zwiedzanie.

Widok na Zamek Wysoki, po prawej stronie widzimy figurę Madonny z Dzieciątkiem

Mury zamkowe

Zespół zamkowy w Malborku składa się z Zamku Wysokiego, Zamku Średniego oraz z Pałacu Wielkich Mistrzów. My zaczynamy zwiedzanie od Zamku Średniego wraz z Pałacem Wielkich Mistrzów, który znajduje się w obrębie skrzydła zachodniego Zamku Średniego.


Zamek Średni

W Zamku Średnim zobaczyć można m.in. Wielki Refektarz, kuchnię i izbę kuchmistrza, wystawę bursztynu, wystawę broni i uzbrojenia czy też kaplicę św. Batłomieja.

Zamek Średni



Wielki Refektarz- dawniej jadalnia, na ścianach widnieje dawna dekoracja malarska przedstawiająca sceny religijne

Pałac Wielkich Mistrzów

Wzniesiony pod koniec XIVw., najbardziej bogata architektonicznie budowla, kiedyś znajdowały się w nim prywatne pomieszczenia Wielkiego Mistrza, a także prywatna kaplica wielkich mistrzów.
Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostały: kancelaria, Letni i Zimowy Refektarz, sypialnia, kaplica wielkich mistrzów, niska sień i inne.

Zamek Średni, w tle część Pałacu Wielkich Mistrzów
Widok na Pałac Wielkich Mistrzów z okna jednej z zamkowych komnat
Jeden z dokumentów znajdujących się w Kancelarii
Niska sień
Letni Refektarz pełnił funkcję sali audiencyjnej

Nieopodal Wielkiej Izby Mistrzów znajdują się figury czterech wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Robimy im zdjęcia i kontynuujemy zwiedzanie, na koniec został nam Zamek Wysoki.

Figury Wielkich Mistrzów

Zamek Wysoki

W godzinach popołudniowych rozpoczynamy zwiedzanie Zamku Wysokiego. Na dziedzińcu momentami jest tak dużo turystów, że ciężko nogę postawić. W drodze do niektórych pomieszczeń trudno się rozminąć z grupami wycieczek. My byłyśmy tam w środku tygodnia i były wielkie tłumy, co utrudniło nam zwiedzanie. Nie wyobrażam sobie jechać tam w weekend :(
Zamek posiada dziedziniec z krużgankami oraz dwie wieże zamkowe (wejście dodatkowo płatne). Można w nim zwiedzać m.in. kapitularz, kuchnię konwentu, kościół zamkowy, spichlerz zakonny.




Kuchnia konwentu

Kuchnia konwentu

Kościół zamkowy pw. NMP

W tym wpisie wspomniałam tylko o kilku pomieszczeniach, ale w rzeczywistości udostępnionych do zwiedzania jest o wiele więcej. Jak pisałam wcześniej, nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, pomimo że spędziłyśmy na zamku około 5-6 godzin. Może jeszcze kiedyś uda nam się wybrać tam inną porą roku i dokończyć zwiedzanie.




Na koniec chciałabym wyrazić swoją opinię o Zamku w Malborku. 
Co mi się podobało? Na pewno jestem mile zaskoczona architekturą i ogromem zamku. Zdjęcia nie oddają tego jak wygląda w rzeczywistości. Na zamku jest dużo fajnych zakątków i ukrytych korytarzy, którymi warto się przejść. Podobało mi się też to, że ekspozycja zamkowa nawiązuje do czasów średniowiecza i jest ściśle związana z zamkiem. Na plus jest też, że cena jest względnie niska w porównaniu do tego ile możemy zobaczyć. 
Co mi się nie podobało? Ogromne kolejki do kas. Mogli by pomyśleć nad  rozwiązaniem tego problemu  np. więcej kas, bo jest ich stosunkowo niewiele. Brakuje także tabliczek z oznaczeniami, którędy iść np. na wystawę uzbrojenia. Mogli by też pomyśleć o tabliczkach wewnątrz pomieszczeń. I ostatni największy według mnie minus: sprzedawanie za dużej liczby biletów, powinno się to jakoś ograniczyć, ponieważ momentami nie ma gdzie przejść, bo wycieczki blokują przejścia. 


Wiele informacji praktycznych znajdziecie na stronie zamku. Przed rozpoczęciem zwiedzania warto się z nią zapoznać. Możecie też z niej dowiedzieć się więcej o wystawach na zamku i wydarzeniach, które się tam odbywają. Ceny biletów różnią się w zależności od sezonu, w poniedziałek zamek nieczynny.


Byliście kiedyś w Malborku? Jak wrażenia? Piszcie w komentarzach :)


Miłego dnia, Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz