niedziela, 27 września 2020

Drewniane cerkwie Podkarpacia: Cewków i Moszczanica

Cerkiew św. Dymitra w Cewkowie
 

Witajcie! Jeżeli na bieżąco oglądacie mojego instagrama to pewnie wiecie, że przez kilka wrześniowych dni byłam na Roztoczu. Po drodze jednak zahaczyłam o dwie drewniane cerkwie na terenie województwa podkarpackiego. Na wyjazd wybrałam się razem z mamą własnym samochodem. Dzięki temu było możliwe odwiedzenie cerkwi w Cewkowie i w Moszczanicy. Nie łatwo jest tam się dostać komunikacją państwową. Polecam rower lub samochód.

Pierwsza miejscowość do, której docieramy to Cewków. 

Cerkiew św. Dymitra to dawna cerkiew greckokatolicka z 1844r. Zbudowana w miejscu dawnego cmentarza. Kiedyś stała tam także dzwonnica, ale została rozebrana w XXw. Cerkiew jest zlokalizowana w obrębie szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

Przez brak właściwej opieki szybko uległa zniszczeniu. Elementy jej wyposażenia przeniesiono do muzeów w Sanoku i Krakowie. Obecnie jest opuszczona.

 

Kolejna cerkiew na naszej trasie to dawna cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Moszczanicy.

Cerkiew w Moszczanicy

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła znajduje się na szlaku architektury drewnianej. Powstała ona w 1719r. Świątynia była kilkukrotnie odnawiana. Po II wojnie światowej pełniła funkcję rzymskokatolickiej kaplicy filialnej. Kiedy we wsi wybudowano nowy kościół przestała być użytkowana.

Przy cerkwi występuje taka przybudówka. Zaglądając przez okno można dostrzec ławki. Mogła tam być kiedyś salka katechetyczna.

Drewniana dzwonnica wzniesiona pod koniec XIXw.

 

Obok cerkwi mieści się cmentarz z krzyżami nagrobnymi (XIX-XXw.).

Kamienny krzyż nagrobny

Oba te obiekty są zlokalizowane na terenie Gminy Stary Dzików i są oddalone od siebie o 6km. Warto zobaczyć je tego samego dnia będąc w okolicy. Nie warto tam jechać specjalnie.

Do cerkwi w Cewkowie nie można wejść w ogóle do środka. Okna zabite deskami. Wszystko zamknięte na cztery spusty. Z kolei cerkiew w Moszczanicy jest już w lepszym stanie, ale niestety też jest nieczynna. Na tyle lubimy architekturę drewnianą, że chciałyśmy aby takie obiekty znalazły się na naszej trasie. Drewnianych cerkwi w południowo-wschodnim Podkarpaciu jest wiele, jednak część z nich popadła w ruinę.


Już w kolejnych wpisach zabiorę Was na magiczne Roztocze, gdzie odwiedzimy kamieniołomy, Park Narodowy, Rezerwat Przyrody, piękne miasteczka, wąwozy lessowe i wiele innych. Jeżeli chcecie być na bieżąco to zapraszam do zaobserowania mojego profilu na instagramie: wezplecakiwdroge.

 

Miłego dnia!, Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz