Witajcie! Niedawno wróciłam ze swojego kolejnego zagranicznego wyjazdu i jeszcze zanim Wam o nim opowiem na blogu to chciałabym napisać o portalu Airbnb, o którym często wspominam przy okazji moich wyjazdów. Podpowiem Wam na co zwracać uwagę przy wyborze noclegu. Moje doświadczenia związane z tym portalem opiszę pod koniec wpisu.
Zacznę od tego czym jest Airbnb. Jest to strona internetowa, poprzez którą można wynająć mieszkania/pokoje od ich właścicieli, a także zgłosić swoje mieszkanie do wynajęcia. Na stronie można znaleźć bazę noclegów na całym świecie. Wszystkie transakcje, płatności odbywają się poprzez tę stronę. Nigdy nie powinno się przelewać pieniędzy za rezerwację poza portalem. Dzięki pobieranej przez Airbnb opłacie serwisowej, pracownicy dbają o to, żeby Wasza rezerwacja przebiegła pomyślnie i żebyście nie zostali oszukani. Z tego co wiem to Airbnb jest bardziej po stronie gości i większość konfliktów rozwiązuje na ich korzyść. Właściciele muszą przestrzegać rygorystycznych zasad, jest to kontrolowane przez serwis.
Wpisów o Airbnb pojawiło się w sieci bardzo dużo, dlatego ja chciałabym Wam opowiedzieć w skrócie na co ja zwracam uwagę przy wyborze miejsca noclegowego. Noclegu szukałam już tam wiele razy i przeważnie byłam bardzo zadowolona. Zaczynamy od założenia konta, które jest bezpłatne, zajmuje to dosłownie chwilę.
Jeżeli nie macie jeszcze konta to tutaj jest mój link ze zniżką. Jeśli po kliknięciu w link założycie konto to dostaniecie bezpłatne środki do wykorzystania na swoją pierwszą podróż, a ja dostanę środki na kolejny nocleg. https://www.airbnb.pl/c/aleksandram16235?currency=PLN
Wygląd strony internetowej www.airbnb.pl |
A więc zaczynajmy!
W wyszukiwarkę wpisujemy miasto, które nas interesuje np. Amsterdam.
1. Termin podroży, ilość gości, rodzaj miejsca
Są to takie 3 podstawowe informacje, które należy podać, żeby znaleźć swój idealny nocleg.
Jeżeli chodzi o termin to warto zwrócić uwagę na to, że w wielu miejscach noclegi zarezerwowane są miesiąc lub więcej do przodu. Najlepiej szukać je z dużym wyprzedzeniem, żeby zobaczyć czy jest duże obłożenie na dany termin. Często też pobyt możliwy jest na minimum 2 lub 3 noce, dlatego część mieszkań nie jest dostępna na jeden dzień.
Ilość gości to także ważna informacja. Szukamy mieszkania/pokoju dla np. 3 gości. Wtedy automatycznie system odrzuca nam mieszkania dla 1 lub 2 gości. Im większa liczba gości tym droższe mieszkanie. Często niezależnie czy mieszka tam jedna czy dwie osoby to cena jest taka sama, najczęściej rośnie ona dopiero od 2 osób. Przykładowo za mieszkanie 6- osobowe dwóch gości zapłaci dużo mniej niż np. 5, ale nadal to będzie więcej niż w przypadku kiedy 2 gości wynajmie np. dwuosobowe studio podobne jakościowo.
Po wybraniu terminu i ilości gości, wybierzcie "Pobyty". Airbnb oferuje także liczne atrakcje i wycieczki w miastach, z których można skorzystać za dodatkową opłatą. Jeżeli interesuje Was nocleg to wybierzcie "Pobyty".
Rodzaj miejsca. Najczęściej do wyboru mamy: całe miejsce, pokój prywatny, pokój w hotelu, pokój współdzielony. Możemy zaznaczyć więcej niż jedną opcję. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu to zaoszczędzimy czas na przeglądaniu ofert pokoi, które nas nie interesują.
Po wpisaniu 3 najważniejszych informacji rozpoczynamy szukanie. Najlepiej przeznaczcie sobie na to trochę więcej czasu, żeby wszystko dokładnie przeczytać i przeanalizować.
2. Lokalizacja
Główne kryterium wyboru noclegu. Po wyborze 3 podstawowych informacji, po prawej stronie wyświetla się mapa z cenami i lokalizacją mieszkań. Im bardziej przybliżymy mapę tym zawęzi nam się obszar i pokaże nam się więcej mieszkań np. w centrum czy przy lotnisku. Airbnb ma to do siebie, że nie pokazuje dokładnego adresu miejsca, dopóki nie będzie potwierdzonej rezerwacji. Pokazuje tylko wąski obszar, gdzie znajduje się mieszkanie.
Pojęcie dobrej lokalizacji może być tutaj sporne. Jeżeli ktoś chce mieszkać w centrum miasta to okolice np. lotniska będą niezadowalające. Jeżeli ktoś woli mieszkać niedaleko lotniska to okolice centrum będą nieodpowiednie itd. Dlatego kierujcie się mapą i szukajcie. Jeżeli nie będzie dla was nic odpowiedniego, nie zrażajcie się i poszukajcie np. za kilka dni. Zawsze istnieje możliwość, że inna osoba odwoła rezerwację w sprzyjającej Tobie okolicy.
3. Cena
Możecie ją też zaznaczyć w wyszukiwarce, ale ja zwykle tego nie robię i staram się porównywać cenę do jakości mieszkania. Czasami warto zapłacić trochę więcej za lepsze mieszkanie w dogodnej dla nas lokalizacji, żeby później nie płacić np. za bilety na komunikację miejską. Przedział cenowy noclegów jest naprawdę ogromny. Są tutaj pokoje współdzielone za niewielkie pieniądze, ale też luksusowe apartamenty potrafiące kosztować ponad 1000zł za noc/os. Wszystko zależy od tego czego szukacie i jaką gotówką dysponujecie. Cena mieszkania, które pokazuje się na mapie jest zawsze za 1 noc dla liczby gości, którą wybraliście i zawiera ona już wszystkie opłaty (więcej o tym w kolejnych punktach).
Amsterdam- miasto, które tutaj wybrałam jest wyjątkowo drogie, więc ceny mogą trochę przerażać. Dlatego warto za szukanie zabrać się dużo wcześniej lub w ostatniej chwili, kiedy gospodarze obniżają ceny.
4. Opnie innych gości (liczba gwiazdek w skali 1-5 i ich ilość)
Przy każdym mieszkaniu, jeśli nie jest ono nowe umieszczona została skala- liczba gwiazdek od 1-5. 5 to najwyższa ocena. Składają się na nią: dokładność, komunikacja, czystość, lokalizacja, przyjazd i wartość. Z tego wszystkiego jest wyciągana średnia. Jeżeli klikniemy na dany nocleg mamy rozpisane te gwiazdki i widzimy, np. że w danym mieszkaniu najgorzej jest z czystością wg innych gości. Ja przy wyborze noclegu zawsze zwracam uwagę na to, żeby mieszkanie miało prawie 5 gwiazdek, jeżeli ma np. 4,5 to przy dużym wyborze nie biorę go już pod uwagę. Ważna jest też ilość opinii. Nocleg w nowym miejscu jest dosyć ryzykowny na początek przygody z Airbnb. Ja zawsze wybieram nocleg z minimum 20 opiniami. Bo jeżeli nocleg ma tylko 10 opinii i ocenę 5, a inny nocleg ma 150 opinii i średnią 4,8 to wolę mieszkać tam gdzie jest więcej opinii.
Jeżeli spodoba Wam się jakieś miejsce noclegowe to koniecznie przeczytajcie też opinie o tym mieszkaniu, najlepiej jak najnowsze. Jeżeli goście będą pisać, np. miesiąc temu, że wszystko poszło sprawnie, gospodarz pomocny, to najprawdopodobniej z Waszym pobytem będzie wszystko w porządku.
Czasami przy ikonce z profilem gospodarza możecie spotkać tytuł "superhost"- czyli doświadczeni gospodarze, osoby najbardziej zaangażowane. Jest to ważne i jeśli uda się wynająć mieszkanie od superhosta to ma się szczęście, jednak ja najbardziej sugeruję się liczbą opinii i gwiazdkami.
5. Opłaty serwisowe, opłaty za sprzątanie i inne
Są one wliczone już w podaną cenę, jednak na nie też warto zwrócić uwagę. Opłata serwisowa występuje zawsze, bez wyjątku, im droższe mieszkanie i dłuższy pobyt tym wyższa opłata. Opłaty za sprzątanie występują tylko czasami. Najrzadziej występują podatki hotelowe i inne opłaty.
Dlaczego jest to takie istotne? Ma to duże znaczenie przy odwoływaniu rezerwacji, w zależności od typu rezerwacji. W wielu rodzajach rezerwacji np.średnio rygorystycznej, opłata serwisowa nie jest zwracana. Opłata za sprzątanie jest zwracana zawsze, nawet jeśli odwołasz swój nocleg dzień wcześniej. W dniu zameldowania nie ma zwrotów żadnych pieniędzy.
Czasami w cenie mieszkania właściciele wliczają już sobie opłatę za sprzątanie, więc jego cena jest wyższa mimo tego, że nie ma oficjalnie naliczanej opłaty za sprzątanie.
6. Rodzaje rezerwacji
Jeden z bardzo ważnych punktów, szczególnie gdy rezerwujecie mieszkanie z dużym wyprzedzeniem.
Są 3 typ rezerwacji: elastyczna, średnio rygorystyczna i rygorystyczna.
Jeżeli opłacacie mieszkanie dużo wcześniej to najlepiej wybrać elastyczną, bo nigdy nie wiadomo czy podróż dojdzie do skutku. Jeżeli jedziecie np. tydzień czy 2 tygodnie wcześniej to można też wybrać średnio rygorystyczną. Z rygorystyczną rezerwacją nie miałam do czynienia i raczej omijam takie oferty. Najbardziej popularne są średnio-rygorystyczne warunki rezerwacji.
Po kliknięciu na nocleg, na dole strony znajdują się zasady anulowania i tam pisze właśnie czy jest ono elastyczne czy inne. Dodatkowo możecie przeczytać tam ile pieniędzy otrzymacie z powrotem po odwołaniu rezerwacji w zależności od tego ile dni wcześniej to zrobicie. Jeżeli to gospodarz anuluje rezerwację co też może się zdarzyć to dostajecie całkowity zwrot.
7. Zasady- regulamin domu (godziny zameldowania itp.)
Jeśli przyjeżdżacie rano i nie chcecie zostawiać swojego bagażu w przechowalni to najlepiej wybierać mieszkanie, które ma wczesne godziny zameldowania. Jeżeli chcecie wymeldować się dopiero po południu to wybierajcie rezerwację z późnymi godzinami zameldowania i wymeldowania. Szczerze mówiąc nie jest to główny punkt, na który zwracam uwagę podczas wyboru mieszkania aczkolwiek dla wielu może być to bardzo ważne.
Uwaga! czytajcie dokładnie ofertę, bo możecie spotkać się także z depozytem. Może zostać na Was nałożona dodatkowa opłata. Ja jeszcze nie spotkałam się z czymś takim, ale jak widać w Amsterdamie jest to dosyć popularne. Z jednej strony to jest jakieś zabezpieczenie dla właścicieli, z drugiej strony nieuczciwy gospodarz może Cię naciągnąć na wiele pieniędzy.
8. Udogodnienia
Przy pobytach dłuższych niż 1 noc, zawsze patrzę czy w udogodnieniach znajduje się kuchenka lub płyta do gotowania. Jeżeli chodzi o podstawy typu pościel, mydło, ręczniki to znajdziemy to w 99% mieszkań (różnie to bywa w pokojach). Dostęp do internetu też jest prawie wszędzie. Za to dodatkowym plusem może być np. telewizor czy żelazko.
9. Kontakty z gośćmi i język
Właściwie każdy gospodarz mówi w języku angielskim, ale jeśli nie czujecie się komfortowo z tym językiem, a znacie inny, to zawsze możecie poszukać gospodarza, który mówi także w innych językach. Nie jest to łatwe, ale czasami może się udać. Czasami istnieje też opcja samozameldowania, więc nawet nie widzisz się z gospodarzem. Podczas wynajmowania kilu mieszkań nigdy nie miałam styczności z gospodarzem bezpośrednio. Przeważnie to jego członek rodziny dawał mi klucze lub korzystałam ze skrytki na szyfr.
Ważne jest, aby wskaźnik aktywności gospodarza miał powyżej 90%. Wtedy masz pewność, że w razie problemu szybko się z nim skontaktujesz, a on szybko odpowie na twoją wiadomość.
10. Przeczytaj dokładnie całą ofertę mieszkania co najmniej 2 razy
Szczególnie ważne, jeżeli podróżujesz z osobą o ograniczonej sprawności ruchowej. Na niektórych profilach mamy podane ułatwienia np. podjazd dla wózków czy winda. Na niektórych nie jest to wyszczególnione dlatego wszystko trzeba dokładnie przeczytać. Ja zwracam uwagę, żeby mieszkanie było na maksymalnie 3 piętrze jeżeli nie ma windy. Często dopiero za drugim razem przeczytam coś ważnego, co umknęło mi podczas pierwszego czytania.
Wybór właściwego mieszkania jest kluczem do udanego pobytu. Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo bycia oszukanym przez właścicieli warto zwrócić uwagę na powyższe punkty. Nie gwarantuje to w 100%, że nic nam się nie przydarzy, ale zwiększy to nasze szanse na udany pobyt. Pamiętajcie, że po powrocie możecie ocenić nocleg i napisać własną, szczerą opinię. Jednak gospodarz też ma takie prawo. Dopóki nie napiszecie opinii, nie możecie zobaczyć opinii gospodarza i na odwrót, co jest ogromnym plusem.
Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach. Postaram się na nie odpowiedzieć.
Powyższy wpis był na przykładzie dosyć drogiego miasta-Amsterdamu. W innych miastach i poza sezonem możecie znaleźć mieszkania w naprawdę świetnych cenach, często nawet tańsze od pokoju w hostelu. Trzeba tylko poświęcić na to czas. Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was przydatny i pomoże Wam w znalezieniu idealnego miejsca na urlop.
MOJE DOŚWIADCZENIA Z AIRBNB
Pierwsze mieszkanie jakie wynajęłam przez tę stronę było we Wiedniu. Było to w styczniu 2018r.. Miałam szczęście, bo pierwsze mieszkanie jakie znalazłam było idealne. Cena jak na Wiedeń niska, świetna lokalizacja, bardzo dobre opinie. Później mieszkanie wynajęłam we Wrocławiu, Toruniu, Budapeszcie, Lwowie, Wilnie i Rydze. Były też inne rezerwacje, które niestety musiałam odwołać z przyczyn osobistych. Razem z mamą wynajmowałyśmy głównie mieszkania 2-osobowe typu studio z łazienką i aneksem kuchennym. Trochę tego było dlatego postanowiłam podzielić się z Wami moimi doświadczeniami.
Były one w większości pozytywne. Z każdym kolejnym uczyłam się na swoich błędach i zaczęłam zwracać uwagę na coraz to więcej rzeczy. Najgorsze mieszkanie miałyśmy w Toruniu. Nie doczytałyśmy, że jest ono bodajże na 4 piętrze, bez windy, po stromych schodach. Mając ciężką walizkę było to dla nas dużym utrudnieniem. Dodatkowo hałaśliwi sąsiedzi z dołu uprzykrzyli nam pobyt. Poza tym wszystkie inne mieszkania to był strzał w 10! Dobrze skomunikowane z centrum, blisko do przystanku, czyste, dobry kontakt z gospodarzem i bardzo dobra cena w stosunku do jakości. Najdrożej spałyśmy około 80zł/os. za noc we Wrocławiu, a najtaniej we Lwowie za 45zł/os. za noc. Oczywiście wszystko zależy od sezonu i obłożenia terminu.
Raz zdarzyło się małe nieporozumienie z gospodarzem to napisałam do pomocy airbnb i dzwoniono do nas czy już wszystko w porządku itd. Więc jak o to chodzi to obsługa Airbnb działa bez zarzutu. Na pewno nie pozwolą gospodarzom oszukać gości bez konsekwencji. Ja ze swojej strony polecam ten portal, szczególnie jeśli szukacie mieszkań, bo jest naprawdę ogromny wybór w różnych przedziałach cenowych.
Pozdrawiam, Ola
Odkryj uroki Niemiec z naszą wygodną wyszukiwarką hoteli. Znajdź idealne zakwaterowanie, ciesz się wyjątkowymi atrakcjami kraju i zarezerwuj swój pobyt z łatwością. Planuj podróż marzeń z nami! https://www.findbookingdeals.com/pl/de-germany/
OdpowiedzUsuń