sobota, 23 lutego 2019

Wizyta w Żywcu i wyjazd kolejką na Górę Żar

Cześć! W tym miesiącu wybrałam się razem z moją mamą na wycieczkę jednodniową do Żywca i na Górę Żar. Podróż do Żywca zajęła nam około 2 godzin z Krakowa. W centrum Żywca wsiadłyśmy w autobus miejski nr. 16 i pojechałyśmy w stronę Międzybrodzia Żywieckiego, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki na Górę Żar. 

Wysiadłyśmy na przystanku "Czernichów Most", który był oddalony o około 2,5km od naszego celu. Autobusy o tym samym numerze zatrzymują się o różnych godzinach na innych przystankach i jest ich bardzo mało. Niektóre zatrzymują się bliżej stacji kolejki, my niestety źle trafiłyśmy i czekał nas dłuższy spacer.

W drodze...

Na stacji dolnej kolejki kupiłyśmy bilety i wsiadłyśmy do wagonika. Kolejka jeździ z różną częstotliwością, zależy od wypełnienia miejsc. Przejazd trwa około 5-8 minut. Ze szczytu Góry Żar (765m n.p.m.) rozpościerają się ładne widoki na Beskid Żywiecki oraz okoliczne jeziora. 


Wagonik kolejki
Górna stacja kolejki







Pomimo wciąż trwającej zimy, w górach nie zostało już dużo śniegu. Ostatni śnieg wykorzystują narciarze, których na Górze Żar jest wielu. Istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego za opłatą.

Po spędzeniu na Górze około godziny czasu, wracamy na jeden z przystanków autobusowych skąd odjeżdża autobus. Podróż do Żywca trwa około 20 minut.  Wysiadamy pod miejscowym pogotowiem i idziemy w stronę centrum miasta. 

Żywiec jest to małe miasto leżące w Kotlinie Żywieckiej nad Jeziorem Żywieckim. Oprócz swojego położenia ma do zaoferowania również wiele zabytków m.in. Stary Zamek, Pałac Habsburgów czy Ratusz. Z racji tego, że dotarłyśmy pod Stary Zamek około 15 minut przed zamknięciem (czynny do 16), nie zdążyłyśmy go zwiedzić. Weszłyśmy tylko na zamkowy dziedziniec. Spacerowałyśmy też Parkiem Zamkowym, uliczkami miasta oraz odwiedziłyśmy rynek, który otaczają urokliwe kamieniczki. Na sam koniec wizyty w Żywcu odwiedziłyśmy jeszcze Konkatedrę Narodzenia NMP z XVw. 

Kościół św. Krzyża
Kamienice przy rynku
Kamienna dzwonnica z XVIIIw.
Ratusz Miejski
Konkatedra Narodzenia NMP
Krużganki na dziedzińcu Starego Zamku, w który mieści się Muzeum Miasta Żywca

Pod Zamkiem
Pałac Habsburgów


Domek Chiński w Parku Zamkowym
Ławeczka Alicji Habsburg w Parku Zamkowym
Park miniatur w Żywcu, niestety nie weszłyśmy do środka, bo obiekt był nieczynny

Po godzinie 17 udałyśmy się na przystanek autobusowy skąd miałyśmy autobus do Krakowa.


Podsumowując wyjazd muszę przyznać, że bardzo podobały mi się zabytki Żywca. Zimą to miasto jest jednak trochę zaniedbane. Brudne ulice, bardzo słabo rozwinięta komunikacja miejska, a także krótkie godziny otwarcia obiektów turystycznych. Mam nadzieję, że uda mi się pojechać tam latem i poprawić sobie opinię o tym miejscu. 

Oprócz miejsc, które udało nam się zobaczyć w Żywcu, turyści mają także możliwość zwiedzenia Browaru Żywiec. Szczerze mówiąc nie przepadam za takimi atrakcjami dlatego często podczas zwiedzania je pomijam, ale jeżeli chcecie się o nim dowiedzieć więcej to wejdźcie tutaj.


INFORMACJE PRAKTYCZNE

1)Ceny biletów

  • Kolejka na Górę Żar:
- bilet normalny góra-dół 18zł, w jedną stronę 15zł.
- bilet ulgowy góra-dół 13zł, w jedną stronę 10zł.


2)Transport

Z dworca Kraków MDA bilet normalny do Żywca kosztuje 17zł. Bus jedzie około 2 godzin i zatrzymuje się na przystankach w centrum oraz na dworcu autobusowym.

Komunikacja miejska w Żywcu do najlepszych nie należy. W kierunku Międzybrodzia Żywieckiego kursują autobusy nr 16 i 17. Przed wyjazdem polecam sprawdzić rozkład i przystanki, ponieważ autobusy jeżdżą średnio co 2 godziny i zatrzymują się na różnych przystankach. Cennik biletów i rozkłady znajdziecie tutaj

Jeżeli macie możliwość dojazdu własnym samochodem to z niej skorzystajcie. Zdążycie zobaczyć dużo więcej atrakcji!



Pozdrawiam, Ola

2 komentarze: