maj 2018
W maju tego roku, wybrałam się z mamą na 3 dniową wycieczkę, którą same zorganizowałyśmy. Zwiedziłyśmy Brzeg, Wrocław oraz niemieckie miasto Goerlitz (niemiecka strona Zgorzelca). W dzisiejszym wpisie opowiem jak wyglądała nasza wycieczka do Brzegu.
Dwa miesiące przed wyjazdem kupiłam w promocji bilety na Flix Busa do Wrocławia i z powrotem. Na airbnb zarezerwowałyśmy nocleg we Wrocławiu. W dniu przyjazdu na dworzec autobusowy we Wrocławiu, kupiłyśmy bilety na pociąg do Brzegu tego samego dnia. Do tego miasta jeżdżą koleje dolnośląskie pomimo tego, że Brzeg znajduje się już w województwie opolskim.
Wybrałyśmy Brzeg ze względu na znajdujący się tam Zamek Piastów Śląskich. Byłyśmy tam w sobotę, wiec wstęp na zamek był bezpłatny. Oprócz zamku chciałyśmy też zobaczyć miasto.
Na początku idziemy w stronę Rynku. Po drodze mijamy pomnik Jana Pawła II, który znajduje się przy kościele pw. św. Mikołaja.
Pomnik JP II
Jesteśmy na Rynku. Robimy zdjęcia, kupujemy pocztówki i spacerujemy uliczkami miasta. Brzeg jest niewielkim, ale bardzo urokliwym miastem. W sam raz na wycieczkę jednodniową.
Kamieniczka na rynku w Brzegu
Wieża Ratuszowa w Brzegu
Ratusz w Brzegu, niestety w remoncie
W następnej kolejności idziemy pod zamek. Obok niego znajduje się kościół Podwyższenia Krzyża, do którego wchodzimy. Pierwsze co zauważam to malowidła zdobiące ściany i sklepienie.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Przyszedł czas na Zamek Piastów Ślaskich. Powstał w XIII w., wybudowany został w stylu renesansowym, obecnie znajduje się tam Muzeum Piastów Śląskich. W muzeum znajdują się liczne wystawy na kilku piętrach. Możecie zobaczyć tam m.in. rzeźby, obrazy, związane z historią zamku, makietę miasta, drzewa genealogiczne piastów czy też wystawę pt. "sztuka śląska XV-XVIII w." Jeżeli jesteście fanami bardziej zamków niż muzeów tak jak ja, to nie polecam się tam wybierać. Zamek jest przerobiony na typowe muzeum, w którym znajduje się mnóstwo historycznych eksponatów. Najładniejszy wg mnie był dziedziniec zamku, przypominający trochę Wawel.
Muzeum Zamek Piastów Śląskich w Brzegu z zewnątrz
Rekonstrukcja ubioru Ludwika I, księcia brzeskiego i legnickiego
Rekonstrukcja ubioru Jerzego IV Wilhelma, księcia brzesko-legnicko-wołowskiego
Widok na zamkowy dziedziniec
Chrzcielnica z 1614r.
Widok na zamkowy dziedziniec z krużgankami
Obchodzimy jeszcze zamek wokół i idziemy w stronę dworca kolejowego. Po drodze zatrzymujemy się przy pomniku Żołnierzy Polskich i Radzieckich z 1972 r., na pamiątkę zwycięstwa polskich i radzieckich żołnierzy nad faszyzmem.
Pomnik Żołnierzy Polskich i Radzieckich
Kończymy naszą wycieczkę po Brzegu i wracamy pociągiem do Wrocławia.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o zamku, cenach biletów i godzinach otwarcia, zapraszam na stronę http://zamek.brzeg.pl/.
Jak wspomniałam w temacie posta, wczoraj mój blog obchodził drugie urodziny. W tym czasie odwiedziliście mnie ponad 4000 razy, dodałam 50 wpisów i odbyłam mnóstwo cudownych podróży. Dziękuję, że ze mną jesteście.
Jakie mam dalsze plany na prowadzenie bloga? Na pewno wpisy będą prowadzone w podobny sposób, ale chciałabym je dodawać częściej i regularnie. Muszę nad tym popracować. Dodatkowo chcę też rozwinąć kategorię "Mój postcrosing" i dzielić się z Wami moimi pocztówkowymi zbiorami.
Do zobaczenia w kolejnym wpisie,
Ola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz