W oczy rzucił mi się budynek z czerwonej cegły, z pewnością rozpoznawalny przez turystów i opisany w każdym przewodniku.
Collegium Maius od zewnątrz
Postanowiłam obejść go dookoła, by zrobić zdjęcia różnym detalom i bliżej się im przyjrzeć.
Po drodze widziałam głównie studentów i turystów. Z drugiej strony tego budynku mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym nie miałam jeszcze okazji być.
Idąc ulicą Jagiellońską, postanowiłam wstąpić na dziedziniec Collegium Maius, gdzie mieści się też wejście do wcześniej wspomnianego muzeum. Od razu można dostrzec grupki turystów z przewodnikami, dla których to miejsce jest jednym z punktów programu wycieczki.
Dziedzinie Collegium Maius i krużganki
Opuściłam to miejsce i przeszłam się ulicą św. Anny, na której można też dostrzec dużo fajnych budynków. Uwielbiam architekturę Krakowa, zarówno tą zabytkową, jak i nowoczesną. Kraków ma swój klimat, jest to miejsce do którego chętnie się powraca: )
Restauracja z kuchnią japońską na ulicy św. Anny
Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości na rogu ulic Jagiellońskiej i św. Anny
Po drugiej stronie tego budynku weszłam do Zaułku Estreichera. Karol Estreicher to współtwórca i dyrektor Muzeum UJ. Od razu rzuciły mi się w oczy pomniki znanych postaci m.in. papieża Jana Pawła II czy księdza Tischnera. Postacie te związane są z UJ.
Zaułek Estreichera
Figura Jana Pawła II
Ulicą św. Anny poszłam na planty, pospacerowałam trochę i uchwyciłam kilka zabytkowych budynków. Zdjęcia możecie zobaczyć poniżej.
Kościół św. Anny widziany od strony plant
Zabytkowy budynek, w którym mieści się m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych
Odnowiona kamienica, w której mieści się cukiernia i bank
Zapraszam do komentowania i czytania kolejnych postów, Ola
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz