piątek, 7 sierpnia 2020

Zamek "Kamieniec", Rezerwat "Prządki", galeria samochodów i niezwykła pijalnia czekolady

Widok na Zamek "Kamieniec"

lipiec 2020🌞🚗

Dzień dobry! Wielu z Was pewnie jest w trakcie urlopu wakacyjnego i wybrało już miejsce wyjazdu. Dla tych mniej zdecydowanych, którzy chcą spędzić swój wolny czas w Polsce południowo-wschodniej, przygotowałam relację ze swojej wycieczki. Mam nadzieję, że zainspiruje Was ona do odwiedzenia tego regionu. Na końcu wpisu znajdą się informacje praktyczne. Jeżeli jesteście zainteresowani to zapraszam do lektury! :D


W poprzednim tygodniu, razem z mamą wybrałyśmy się samochodem w okolice Krosna (woj. podkarpackie) na wycieczkę jednodniową. Wszystkie wymienione niżej miejsca, położone są około 50 km na południe od Rzeszowa. W zamku byłam ostatni raz 12 lat temu, podobnie jak w "Prządkach", jednak tego zwiedzania prawie nie pamiętam. Na tych wakacjach miałam szansę przypomnieć sobie te miejsca.



Zamek Kamieniec w Odrzykoniu-Korczynie


Zamek "Kamieniec" od strony południowej

Na pograniczu miejscowości Odrzykoń i Korczyna znajdują się ruiny zamku "Kamieniec" z XIVw. Zamek ulokowany jest na skalistym wzgórzu, na które prowadzi leśna ścieżka. Samochód zostawiamy na parkingu, który znajduje się przy restauracji, w pobliżu zamku. Po kilkunastu minutach jesteśmy już na wzgórzu. Roztacza się z niego piękny widok na okolice. Szczególnie naszą uwagę zwróciła winnica.

Widok ze wzgórza zamkowego

Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego, ruszamy na zwiedzanie zamku. Kupujemy bilety i pamiątki w kasie, wybieramy podstawowy wariant  zwiedzania (omijając salę tortur). Ruiny zamku są bardzo dobrze zachowane, na ich terenie jest także niewielkie muzeum zamkowe.

Wnętrze muzeum, na ścianie możemy zobaczyć portret A. Fredry


Z zamku można podziwiać panoramę okolicy, która w czasie słonecznego dnia prezentuje się świetnie i warto ją zobaczyć. Naprzeciw tarasu widokowego, na górnym zamku, na skale wzniesiono pomnik Tadeusza Kościuszki, na pamiątkę setnej rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Z ciekawostek dotyczących zamku: Aleksander Fredro znalazł w tym oto zamku dokument z historią poprzednich właścicieli. Zainspirowało go to do napisania "Zemsty"-jednego z najbardziej cenionych dramatów w polskiej literaturze.

Po zwiedzeniu ruin i zrobieniu zdjęć, idziemy jeszcze na niewielką wystawę, mieszczącą się przy budynku kasy, następnie udajemy się w stronę parkingu. Chętnie kiedyś się tam wybiorę po raz kolejny. Choćby dla widoków.

Pomnik T. Kościuszki na górnym zamku
Panorama okolicy, widziana z ruin zamku
Ołtarz w kaplicy zamkowej
Fragment wystawy


Jeżeli chodzi o zasady bezpieczeństwa: przy kasie znajduje się płyn do dezynfekcji rąk. Na terenie zamku jest obowiązek trzymania dystansu 1,5m (niestety nie każdy tego przestrzega). Zwiedzanie jest na świeżym powietrzu, jednak są pojedyncze sale, gdzie  trzeba zakładać maseczki i pilnować limitu miejsc (na co także nikt nie zwracał uwagi). Turystów na szczęście nie było zbyt dużo, więc nie było problemu z tym dystansem. My byłyśmy tam w tygodniu, myślę że na weekendzie tych turystów jest dużo więcej, więc lepiej wybrać się tam w dni robocze.


Rezerwat Przyrody "Prządki"


Tablica przed wejściem do rezerwatu


Z zamku "Kamieniec" do "Prządków" prowadzi ścieżka przyrodnicza, mająca ok. 1,5km (szłyśmy nią 12 lat temu do rezerwatu). Można też podjechać samochodem i zostawić samochód na parkingu przy samym rezerwacie. Wybrałyśmy tę drugą opcję.

Rezerwat przyrody "Prządki" im. prof. Henryka Świdzińskiego mieści się w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat powstał w 1957r. na około 13- hektarowej powierzchni. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Przede wszystkim piaskowcowe skały w różnych formach, które powstały na skutek erozji (niszczenie na skutek działalności wiatru, słońca etc).

Gdzieś na szlaku pomiędzy skałami
Otwory powstałe w skałach w wyniku erozji


Co ciekawe wiele z tych skał ma nadane nazwy. Zobaczymy tu np. "Prządkę Matkę","Prządkę Babę", "Herszta" czy "Zbója Madeja". Jest to chyba jeden z najbardziej unikalnych rezerwatów w województwie. Takie podkarpackie "błędne skały", przynajmniej takie odnoszę wrażenie. Będąc w okolicy Krosna warto tam zajrzeć. Wstęp jest bezpłatny, a spacer wśród piaskowców, przeciskanie się przez szczeliny, między skałami jest super frajdą dla dorosłych i dzieci. Pamiętajmy o zachowaniu dystansu na szlaku.

"Prządka Matka"
"Herszt"


Galeria samochodów bajkowych, filmowych i wyścigowych w Korczynie


Galeria samochodów w Korczynie


To miejsce znalazła moja mama przez przypadek w internecie. Teraz przy okazji tej wycieczki, będąc w okolicy, postanowiłyśmy je odwiedzić. Zostało stworzone przez M. Pelczara, który pasjonuje się motoryzacją. Jest to takie muzeum, w którym jest 20 eksponatów samochodów z lat 1928-2018. Wszystkie samochody są sprawne i jeżdżą. Ekspozycja znajduje się w dwóch pomieszczeniach. W pierwszym namiocie umieszczone są bajkowe samochody, jak np. czekoladowy chevrolet camaro, stylizowany na czekoladę z orzechami, sprowadzony z Teksasu, prawdopodobnie jedyny taki na świecie. Oprócz tego, obejrzeć możemy samochód z 15kg ułożonych klocków lego. W drugim pomieszczeniu znajdują się samochody sprowadzone z USA: chevrolet fleetline (produkowany w latach 1941-1952), zakupiony u Teda Vernona z Miami, ford Anglia IV czy też oryginalny samochód policyjny z Miami.

Chevrolet camaro
Chevrolet fleetline
Cadillac Deville


Do niektórych samochodów można było wsiadać. Oprócz tego na obiekcie znajduje się symulator wyścigowy.  Myślę, że to miejsce ma przyszłość, ale potrzeba jeszcze wiele czasu i wsparcia finansowego. Czy warto je odwiedzić? Jeżeli jesteście przejazdem to tak. Cena biletu nie należy do niskich, ale w obecnym czasie powinno się wspierać tego typu obiekty, żeby przetrwały. Jeżeli macie jechać tam specjalnie, to raczej nie polecam. Poczekajcie aż muzeum się trochę rozwinie. Samo zwiedzanie zajmuje ok. pół godziny. 

Przy wejściu znajduje się płyn do dezynfekcji rąk. I pamiętajcie: noście maseczki w muzeach!!! My miałyśmy maseczki, ale większość osób nie przestrzegała zaleceń. Przez to, coraz bardziej przekonuję się do zwiedzania miejsc na świeżym powietrzu, z dala od ludzi.



Pijalnia czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie


Wnętrze pijalni czekolady w Korczynie


Pijalnia czekolady cieszy się dużą popularnością i dobrą opinią wśród turystów. Jej właścicielem jest, jak w przypadku galerii samochodów, Mirosław Pelczar, cukiernik. Pijalnia znajduje się w pobliżu muzeum. Samo wnętrze jest naprawdę piękne. Śmiało mogę powiedzieć, że dorównuje pięknym wnętrzom lwowskich kawiarenek. Oprócz samej pijalni, jest tam też sklepik z wyrobami oraz różne eksponaty. Możemy zobaczyć tam m.in. proces prażenia ziaren kakao, młynek do mielenia ziaren, zabytkowe formy do produkcji czekolady. Chętni mogą zrobić sobie opakowanie czekolady z własnym zdjęciem. Z każdą chwilą przybywało tam coraz więcej turystów.



Początkowo planowałyśmy spróbować czegoś słodkiego na miejscu, jednak widząc, że klienci nie noszą masek (albo źle je noszą) i przemieszczają się miedzy stolikami, bez zachowania dystansu- zrezygnowałyśmy. W lokalach gastronomicznych, przestrzeganie zaleceń jest bardzo ważne. Nie chciałyśmy ryzykować. Kiedyś jeszcze tam wrócimy. Nie wyszłyśmy jednak z pustymi rękami. Na miejscu można kupić pocztówkę z wizerunkiem pijalni, co oczywiście zrobiłyśmy :)

Pijania nie była głównym punktem na naszej trasie, ale będąc w pobliżu cieszymy się, że mogłyśmy zobaczyć chociaż jej wnętrze, bo naprawdę jest unikalne i jedyne takie w Polsce. Co do samej czekolady nie mogę się niestety wypowiedzieć, ale może kiedyś, w lepszych czasach odwiedzimy ją ponownie.

Podkarpacki krajobraz



INFORMACJE PRAKTYCZNE:

1) Dojazd/ parkingi

Do zamku "Kamieniec" i w "Prządki" od Rzeszowa, należy kierować się w stronę Krosna drogą E371, następnie w Lutczy, skręcić w drogę 991.

Parkingi: przy zamku "Kamieniec", parking znajduje się przy restauracji. Cena za parking od samochodu osobowego-5 zł (opłata jednorazowa). Przy rezerwacie parking bezpłatny. W Korczynie parking pod sklepem "Biedronka", lub za sklepem bezpośrednio przy wejściu do muzeum (bezpłatny).


2) Bilety wstępu 

- do zamku: 6zł bilet podstawowy (zwiedzanie ruin), 9zł (ruiny+sala tortur)- płatność tylko gotówką
- do rezerwatu: wstęp bezpłatny
- do galerii samochodów: 15zł-bilet normalny, 12zł-dziecko do lat 18, dziecko do 2lat-wstęp bezpłatny


Informacje o godzinach otwarcia i o ulgach znajdziecie na stronie: http://zamekkamieniec.iq.pl/?page_id=6 i https://galeriasamochodow.pl/.



Pamiętajcie o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa!!!, bez względu na to gdzie i na jak długo wyjeżdżacie,

Dobrego dnia! Ola

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz